Propolis

Propolis nazywany też kitem pszczelim to mieszanina substancji zbieranych przez pszczoły z pąków i kory roślin liściastych i iglastych, balsamu pyłkowego wytwarzanego z pyłku kwiatowego w wolu pszczelim i wosku.

W ulu pełni rolę wypełniacza szczelin, wykorzystywany jest do powlekania ścian ula, komórek pszczelich. Dzięki swoim właściwościom zabezpiecza środowisko ula przed rozwojem drobnoustrojów.

 

Propolis jest produktem o bardzo bogatym składzie. Główną masę stanowią żywice, olejki eteryczne, woski, garbniki, flawonoidy. Propolis to rodzaj naturalnego antybiotyku. Stwierdzono jego antybakteryjne , antywirusowe i przeciwgrzybicze działanie. Zwalcza gronkowca złośliwego, niszczy i blokuje wszelkie drobnoustroje, bakteria, grzyby chorobotwórcze, wirusy, pierwotniaki. Hamuje wzrost komórek nowotworów, zwłaszcza szyjki macicy, piersi, wątroby, czerniaka złośliwego, okrężnicy i nerek. Przeciwdziała rozprzestrzenianiu się komórek nowotworowych oraz łagodzi skutki chemio- i radioterapii. Pomaga w leczeniu chorób wrzodowych żołądka. Jest skuteczny zwłaszcza  przy nadkwasotach, wzdęciach, biegunkach, hemoroidach. Reguluje ciśnienie tętnicze krwi, uszczelnia naczynia włosowate, zapobiega miażdżycy. Działa znieczulająco, również miejscowo. Działa w stanach zapalnych wątroby, nerek, jelita grubego, jamy ustnej i gardła. Posiada też właściwości regenerujące. Skutecznie leczy ropne choroby skóry. Znajduje zastosowanie w leczeniu trądziku. W medycynie ludowej zajął ważne miejsce jako środek stosowany w leczeniu różnych stanów zapalnych gardła, krtani, skóry, trudno gojących się ran, odleżyn, oparzeń. W przypadku złamań przyspiesz zrastanie kości. Wspomaga leczenie zębów, Ponadto stabilizuje obluzowane zęby (w przypadku paradontozy należy pocierać dziąsła tamponem nasączonym propolisem). Propolis pomaga w leczeniu astmy, poprawia wzrok, leczy stan zapalny oczu. Poprawia pamięć i koi nerwy.

 

Dziś w farmaceutyce wykorzystuje się go do produkcji maści, czopków, roztworów etanolowych. 

 

Roztwór propolisowy:   50 g oczyszczonego propolisu zalać 0,5 l 70 % spirytusem(tj. 150 ml zimnej przegotowanej wody i 350 ml spirytusu 95%). Roztwór należy przechowywać w ciemnym miejscu i od czasu do czasu wstrząsnąć. Po 3 tygodniach, po przecedzeniu przez gazę jest gotowy do użytku. Przy zastosowaniu wewnętrznym propolisu zaleca się stosować 15-20 kropli na łyżeczce cukru lub miodu i popicie wodą.

 

Maść propolisowa:  podobnie jak roztwór, jest skuteczna przy bólach stawowych, mięśniowych i reumatycznych, w leczeniu ran tłuczonych, grzybic, łuszczycy, odmrożeń, oparzeń, goi niemal bezbliznowo, doskonałe efekty daje w likwidowaniu odleżyn.

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.